Bolesti kĺbov a svalov – príčinou môže byť aj borelióza

bolesť v kĺboch Bolesti kĺbov a svalov   príčinou môže byť aj boreliózaBolesti kĺbov prišli z ničoho nič a nič na to nepomáha - je častým oznámením ľudí postihnutých bolesťami kĺbov, za ktorými stojí prekonaná borelióza. O tejto nebezpečnej a kvalitu života poškodzujúcej chorobe vieme veľmi málo. Je to multisystémové infekčné ochorenie spôsobené spirochétou Borrelia burgdoferi.

Toto ochorenie prenášajú nielen kliešte, ale aj ostatný bodavý či krv sajúci hmyz. Zamorenie kliešťov na Slovensku je 30 %-né, v USA až 80 %-né. Prvé kožné príznaky sa môžu po týždňoch, mesiacoch či rokoch prejaviť neurologickým, kĺbovým, srdcovým alebo iným postihnutím. Ochorenie lymskou boreliózou má tri štádiá, medzi ktorými býva rôzne dlhé obdobie zdanlivého pokoja.

Štádia boreliózy

1. štádium – sa prejaví za 3 až 30 dní v mieste prisatia kliešťa alebo uštipnutí hmyzom začervenaním kože o veľkosti najmenej 5 cm v priemere. Väčšinou nesvrbí ani nebolí, šíri sa do okolia a v centre bledne. Niekedy sa prejavujú príznaky “ľahkej chrípky” – zvýšené teploty, bolesti svalov, kĺbov, únava, bolesti hlavy, stuhnutie šije. V tamto štádiu je potrebné navštíviť lekára, upozorniť ho na možnosť ochorenia lymskou boreliózou. Lekár potom nasadí liečbu antibiotikami, ktorá je v tomto štádiu účinná, ale aj tak by mala nasledovať ďalšia prírodná liečba vedúca k zvýšeniu imunity.

2. štádium – po období pokoja, ktoré trvá niekoľko týždňov až mesiacov sa môžu objaviť nové príznaky, ktoré sú spôsobené rozsevom Borélia krvnou cestou. Najčastejšie sú to nervové príznaky s postihnutím koreňov miechy alebo hlavových nervov. Takmer typickým príznakom je obojstranná obrna lícneho nervu. Pre toto štádium sú tiež typické bolesti kĺbov bez opuchu. Bolesť sa prejavuje v jednom alebo viacerých kĺboch ​​súčasne a trvá niekoľko hodín až niekoľko dní. Prítomnosť Borélia v organizme môže zapríčiniť zápalové zmeny v kĺboch ​​a tiež v ďalších orgánoch, napr. srdci, pečeni, obličkách alebo v oku. Postihnutie očí a očného nervu sa prejavuje rozmazaným hmlistým videním, najmä po fyzickej záťaži. napr. chôdzi.

 

hamaviss Bolesti kĺbov a svalov   príčinou môže byť aj borelióza

3. štádium – môže byť pokračovaním 2. štádia alebo sa objaví po niekoľkých mesiacoch až rokoch. Najčastejšie sú postihnuté kĺby, koža – ekzémy, nervový systém, tráviaci systém. Pre toto štádium je typické postihnutie jedného veľkého kĺbu ako je koleno, bedro, lakeť alebo rameno. Chronické neurologické poškodenie sa môže objaviť po niekoľkých rokoch latentného štádia s príznakmi klinicky podobnými roztrúsenej sklerózy alebo psychických prejavoch ako sú poruchy spánku, znížená schopnosť koncentrácie, depresívne stavy alebo chronický únavový syndróm. Za týmito problémami je veľmi často postihnutie sleziny, čo je orgán, ktorému tradičná čínska medicína, ale aj sv. Hildegarda pripisujú kľúčový význam pre zdravie celého organizmu, pretože slezina je dôležitým orgánom pre imunitu. Pri postihnutí sleziny strácajú končatiny silu a pohyblivosť, objavujú sa bolesti palcov na nohách, svalstvo ochabuje, chradne a ubúda. Objavujú sa bolesti v oblasti rebier, hrudnej a krčnej chrbtice. Pery sú bledé, ochabnuté, suché a pociťujeme zníženú chuť do jedla. Zvyšuje sa tvorba slín, ktoré sú husté a môžu i samovoľne vytekať z úst. Pri súčasnom narušení rovnováhy na dráhe sleziny a srdca dochádza k zhoršeniu myslenia a k ďalším psychickým problémom. V hĺbke duše sa človek cíti opustený, nemilovaný a stráca radosť zo života a vôľu ku každodennému boju s bežnými životnými problémami. Práve strata radosti zo života je prejavom oslabenej imunity. Práve posilňovanie imunity je najlepšou prevenciou lymskej boreliózy. Ale čo robiť, keď už sa človek nachádza v druhom či treťom štádiu boreliózy? V tomto prípade je potrebné navštíviť bezpodmienečne lekára.

Komentáre

Publikované v kategórii Bolesti kĺbov