Aké sú kritické miesta bolesti chrbta a čo na ne účinkuje…

ID 10032795 Aké sú kritické miesta bolesti chrbta a čo na ne účinkuje...Bolesť chrbta patrí k najčastejším zdravotným problémom, s ktorými sa ľudia stretávajú. Chrbát má štyri kritické miesta, kde najčastejšie bolí.

KRČNÁ CHRBTICA

Hrozí tu buď zablokovanie stavcov alebo utlačenie nervov. V prvom prípade si môžete pomôcť sami, v druhom jedine lekár. Veľmi bolestivé a nebezpečné je vyskočenie platničky, ktoré môže viesť až k ochrnutiu ruky. V tejto oblasti je našťastie pomerne vzácny.

Blokáda
Prejavy: stuhnutie šije vyvolané zablokovaním jednotlivých stavcov a následným stuhnutím okolitých svalov, bolesti hlavy – začínajú za krkom, pokračujú cez tylo a končia za očami s pocitom, že oči doslova “vyliezajú” von z hlavy.
Príčiny: najmä dlhé vysedávanie napríklad pri počítači v zlej polohe, všeobecne jednostranné nadmerné preťažovanie tejto oblasti. Krčná chrbtica sa môže zablokovať napríklad aj pri plávaní s hlavou vystrčenou nad vodu. Pozor tiež na prievan, najmä pri jazde v aute s otvoreným okienkom, pri spaní pri okne alebo vysedávaní v teple pri vetráku či klimatizácii. V takom prípade stačí doslova pár sekúnd a problém je na svete.
Prvá pomoc: zostať v pokoji, prípadne dať okolo krku zdravotný golier a svaly tak zafixovať. Ak je bolesť veľká, možno užiť aj slabšie voľne dostupné lieky proti bolesti, najlepšie napríklad ALGIFEN alebo ibuprofen. Krk môže “rozhýbať” aj skúsený odborník – fyzioterapeut, chiropraktik alebo masér. Nikdy sa o to ale nesnažte svojimi silami.

Priškripnutý nerv
Prejavy: bolesť šije, mravčenie, ochrnutie ruky. 
Príčiny: nervy prechádzajú otvormi v stavcoch. Ale v neskoršom veku môžu tieto otvory “zarastať” a nervy sú tak utlačené a bolia. Preto tento problém postihuje predovšetkým starších pacientov.
Prvá pomoc: na bolesť sa dajú užiť niektoré z nesteroidných antireumatík alebo liek proti bolesti (napríklad ibuprofen, Ibalgin, ALGIFEN). Vyriešiť problém môže len lekár. Ten zvyčajne spevní a zaistí pokoj postihnutého miesta krčným golierom. Často býva nutná aj operácia.
 
KRÍŽE

Táto časť chrbtice je snáď najviac problematická. Tu najčastejšie hrozí ľudovo povedané “Houser” alebo “hexenšus” (náhle vzniknutá bolesť spojená s kŕčmi chrbtových svalov – blokádou, napríklad po zdvihnutí ťažkej veci, “nešťastnom otočení” pri športe a podobne) alebo “išias” (bolesti spojené s dráždením sedacieho nervu , ktoré vystreľujú z chrbta do nohy, sú často spôsobené vyskočenou platničkou). Podľa intenzity bolesti a miest, kam sa bolesť rozširuje, je možné spoznať, čo sa vlastne stalo – či ste si chrbát “len” zablokovali, alebo máte výskočenú platničku, a to v nebezpečnejšej alebo miernejšej forme.

Blokáda
Prejavy: silná bolesť v krížoch, ktorú je cítiť pri každom pohybe, nevystreluje ale do končatiny.
Príčiny: nevhodný pohyb, jednostranná záťaž nekompenzované vhodným pohybom (napríklad pri športe, ktorý nadmerne zaťažuje len určité partie tela), ofúknutie, prechladnutie.
Prvá pomoc: zostaňte v pokoji, pri veľkých bolestiach môžete použiť masť alebo liek proti bolesti. Od blokády môže pomôcť odstrániť aj skúsený fyzioterapeut alebo chiropraktik, a to prostredníctvom takzvanej mobilizácie – ľudovo povedané chrbát vám napraví špeciálnymi pohybmi. O napravenie by ste sa nemali pokúšať sami, môže sa vám “podariť” pravý opak. Úľavu môže priniesť aj odborná masáž.

VYSKOČENÁ PLATNIČKA

Prejavy: silná bolesť v krížoch, ktorá vystreľuje do nohy. Ťažko sa vraciate do pôvodnej polohy. Napríklad sa nemôžete narovnať, ak ste sa predtým sklonili. Môžete prestať cítiť, že močíte, alebo dokonca prestať úplne močiť, noha môže začať ochŕňať. Silnú bolesť cítite napríklad aj pri kýchnutí alebo zakašľaní.
Príčiny: “Houser” vás často postihne pri prudkom pohybe, napríklad predklone alebo rotácii chrbta, kedy sa platnička posunie. Ak pritom ešte praskne ochranné väzivo alebo sa platnička posunie o viac ako 6 milimetrov, ide o výhrez.
Prvá pomoc: vyhľadajte lekára, najlepšie neurológa. Mal by chrbát zröntgenovať či vykonať CT vyšetrenie alebo magnetickú rezonanciu. Stav sa lieči pokojom, liekmi a v niektorých prípadoch je nutná operácia. Chrbát sa nesmie naprávať! Hrozí ochrnutie.

POSTRANNÉ SPOJENIE BOLESTI CHRBTICE A PANVY

Blokáda
Príčiny: blokády vznikajú najmä pri prudkom rotačnom pohybe panvy proti chrbtici, pri prudkom nekoordinovanom doskoku. Alebo sú chronického rázu – napríklad pri nerovnakej dĺžke končatín, alebo ak je človek nútený viac zaťažovať jednu dolnú končatinu.
Prejavy: bolesť je pichavá alebo aj tupá, lokalizovaná asi desať centimetrov od chrbtice do krížovo-bedrového kĺbu. Bolesť môže vystreľovať do bedrového kĺbu.
Prvá pomoc: problém môže vyriešiť skúsený fyzioterapeut “opravou”. Pomôžu aj lokálne nesteroidné antireumatiká, napríklad “suché” gély alebo antireumatické masti proti bolesti (Voltaren a ďalšie) a bedrový pás, ktorý predpisuje lekár.

PRECHOD BOLESTI Z KRČNEJ CHRBTICE DO HRUDE

Blokáda
Prejavy: bolesť, niekedy aj pálenie v strednej časti chrbta, ťažkosti s dýchaním, pichanie pri srdci.
Príčiny: hrudná chrbtica sa môže zablokovať zlým pohybom, jednostrannou záťažou pri športe alebo namáhavej práci, ale aj dlhým sedením v zlej polohe, ktoré sa ”nevyrovnajú” pretiahnutím alebo napríklad prechádzkou.
Prvá pomoc: pri bolesti v oblasti stredného chrbta a srdca je namieste vždy vyhľadať lekára, nemusí to totiž vôbec byť zablokovaná chrbtica, čo bolí, ale srdcový infarkt. Lekár by mal preto najskôr vylúčiť srdcovú príhodu (EKG, laboratórne testy) a až potom začať riešiť boľavý chrbát. A naopak mnohí ľudia s blokádou hrudnej chrbtice sa domnievajú, že majú srdcový infarkt. Jeho príznaky totiž dokáže blokáda vierohodne napodobniť.
Pokiaľ ide o blokádu, pomôže napríklad odborná masáž, rehabilitácie alebo náprava. Na zmiernenie bolesti použite lokálne masti proti bolesti a zápalu (Ibalgin masť, Voltaren masť, gél a ďalšie) alebo lieky proti bolesti.

CELÁ CHRBTICA

Chrbát môžu bolieť aj ako celok. Táto ťažkosť sa odborne nazýva lumbago, teda náhle vzniknutá ostrá bolesť spojená s kŕčmi v chrbte.
Príčiny: napríklad z prechladnutia alebo z ťažkej práce či po športe. Prejavy: chrbát je stuhnutý a bolí.
Prvá pomoc: chrbát by mala byť v kľude, teple a prípadne spevnený. Pri veľkých bolestiach slabší liek, napríklad ibuprofen, prípadne masť proti bolesti, napríklad Voltaren, alebo náplaste so suchým gélom.

Komentáre

Publikované v kategórii Bolesti chrbta